30 gadu vecumā dzīvot pie mammas

dzīvo-pie-vecākiem

Nevēlēšanās vai arī nespēja izvākties no vecāku paspārnes un ierīkot savu mājokli ir izplatīta problēma visā pasaulē. Arvien vairāk trīsdesmitgadnieku joprojām dzīvo kopā ar saviem vecākiem un pat nedomā par savas ģimenes dibināšanu, jo tā ir gan lētāk, gan ērtāk.

Tomēr tas nav normāli, ģimenes un sava mājokļa veidošana ir dabisks process, kas jāiziet ikvienam veselam un darbspējīgam cilvēkam, kad viņš ir pieaudzis. Un parasti vidēji tas notiek nedaudz pēc divdesmit gadu vecuma. Tas arī ir laiks, kad vecākiem nav īpašu grūtību atlaist savus bērnus pašu dzīvē.

Jauna automašīna kredītā, bet dzīvo ar mammu — kādu šādu puisi noteikti zina katrs. Mamma mazgā, gatavo, apkopj, rūpējas, nopērk cigaretes. Bet dēliņš strādā tikai tik daudz, lai samaksātu kredītu par savu jauno automašīnu, kurai nevar īsti pat atļauties degvielu un rezerves daļas. Tā ir tāda ačgārna domāšana un dzīves uztvere, pie kuras diezgan lielā mērā vainojami arī vecāki, kas nav īstajā brīdī radījuši bērnam vēlmi un iespēju uzņemties par sevi atbildību, kļūt patstāvīgam.

Situācija māte-pieaugušais dēls ir visbiežāk izplatīta. It īpaši, ja māte dēlu audzina viena, tad viņš aizstāj viņai partneri emocionālā līmenī. Un viņa to negrib atdot citai sievietei, tāpēc arī dēlam neveicas attiecību veidošanā. Māte ir gan apzināts, gan neapzināts šķērslis.

Bet atgriežoties pie tā automašīnas jautājuma — tas pat līdz galam nav izprotams, kāda motivācija vada jaunu cilvēku uzņemties milzīgas kredītsaistība, lai pirktu auto, kuru pat nevar atļauties uzturēt. Kā arī tajā paša laikā nav pat normālas dzīvesvietas, dzīvo kopā ar mammu divistabu dzīvoklī mikrorajonā. Tas nav loģiski. Tas nav finansiāli racionāls lēmums.

Par šādu naudu, ko maksā auto, varētu jau nopirkt nelielu dzīvokli. Kāpēc vajadzīgs auto, kam viens amortizators maksā astronomisku summu? Un ne jau tikai amortizators, bet arī citas detaļas. Ja reizē jāmaina ne viens amortizators, bet visi četri, tad ar algu var būt par maz. Auto amortizatori ir jāmaina diezgan regulāri, ja ņem vērā mūsu ceļus. Un arī citas detaļas jāmaina, jāmaksā nodokļi, jālej degviela.

Un starp citu — demogrāfi brīdina, ka pieauguši vīrieši vecāku paspārnē ir arī drauds demogrāfijai, jo viņi nav motivēti veidot savas ģimenes. Kāpēc pūlēties, ja mamma par visu parūpējas?