Bites manā īpašumā – “saldā” medus tēma

bites

Medus vienmēr bijis samērā dārgs, tomēr ļoti pieprasīts produkts. Daudzi jaunie saimnieki vēlētos nodarboties tieši ar bitēm, jo uzskata, ka tas ir vienkārši. Šajā rakstā parunāsim ne tikai par atbilstoša īpašuma iegādi, bet nedaudz arī par medus ražas novākšanu.

Kas jāņem vērā iegādājoties NĪ, uz kura audzēt bites?

Meklējot piemērotu nekustamo īpašumu uz kura paredzēts audzēt bites, jāņem vērā dažādi aspekti. Pats svarīgākais – lai bitēm būtu kur uzņemt izejvielas medum. Ļoti jauki, ja pie īpašuma ir kāds rapšu lauks, bet vai zināt, cik daudz šos laukus apsmidzina ar ķīmijām pret kaitēkļiem un slimībām? Tas būs posts ne tikai bitēm pašām, bet arī medum.

Vislabākā izvēle – iegādāties īpašumu, kas atrodas pēc iespējas nomaļākā vietā, vēlams pie meža vai dabīgajām pļavām. Ak, cik gards ir mež viršu medus…

Protams, bites var pārvietot. Tāpēc apdomājiet, vai pērkat īpašumu tikai bišu dēļ, vai vēlaties paši šeit dzīvot patstāvīgi? Ja dzīvosiet patstāvīgi – cik svarīga ir īpašuma lokācija – darba vieta, skolas, veikali, ārsti…

Nedaudz par “saldo” – medus ievākšana

Kad īpašums iegādāts un esat beidzot tikuši līdz medum, tad jau dzīve šķiet daudz saldāka un tīkamāka.

Galvenais vasaras ienesums ilgst līdz pat jūlija vidum, šai laikā ir dienas, kad saime sanes stropā 4 – 5 kilogramus medus un pat vairāk, ja esat atraduši īpaši labu vietu, kur bites novietot. Tad nu galvenais bišu saimniekam ir nodrošināt, lai darba bitēm būtu tukša vieta, kur visu savu veikumu likt, savādāk viņas vairs nestrādās! Arī bitēm vajadzīgs labi pārdomāts īpašums – plaša māja ar lielu jo lieku noliktavu.

Biškopim jābūt vērīgam – ja pēcpusdienā vai pievakarē pie skrejas redz bites drūzmējamies bezdarbībā, ar steigu jāpārbauda, vai viņām ir vieta, kur medu likt – visdrīzāk vietas nav, savādāk bites tādas pīpauzes bez iemesla netaisa.

Līdz ar liepu ziedu noziedēšanu beidzas arī bišu ienesums

Galvenais vasaras ienesums beidzas jūlija vidū, kad nozied liepas. Pēc tam var gaidīt labu medus ražu ap augustu, kad zied virši. Ideāla īpašuma lokācija – pie viršiem pilna meža ar dažām liepām tuvumā. Ja domājat patstāvīgi nodarboties ar bitēm, kāpēc netālu no mājas neiestādīt jaunas liepiņas? Smarža burvīga, pašiem tējām noderēs… Tikai vēlams ne pie pašas mājas – liepas atstāj lipīgus traipus uz visa, kas tām tuvumā. Īpaši grūti tos nomazgāt no automašīnas…

Dravās, kur ir tikai vasaras ienesums, bišu saime pēc liepu noziedēšanas izdzen tranus un izmet tranu perus laukā no stropiem. Kad ienesums beidzies, biškopim uzreiz, bez kavēšanās, jāsavāc medus. Savādāk bites kļūst agresīvas un laužas iekšā svešos stropos, tās ir nervozas, kas tikai traucē biškopim strādāt dravā.

Kam bites, tas allaž sakosts

Ar bišu kodumiem jārēķinās. Tās gan speciāli nevienam virsū nemetas, bet iekost var. Parasti bites kodumam nav nekādas vainas, ja vien nav alerģija. Var vērsties pie ārsta – dermatologs (http://eraesthetic.lv/pakalpojumi/dermatologa-konsultacijas-riga)  var apskatīt koduma vietu. Ārsts dermatologs noteiks, ko darīt, ja uz ādas rodas alerģiska reakcija pēc bites koduma.

Lai izdodas atrast savu ideālo īpašumu, kur dzīvot pašiem un saimniekot saldajā medus saimniecībā!