Dažas lietas, ko vajadzētu zināt par dzimumzīmēm

dzimumzime

Dzimumzīmes uz ķermeņa ir lielielākajai daļai cilvēku. Grūti būs atrast tādu, kuram nav kaut vai tikai dažu šo brūno punktiņu. Kādu daba apveltījusi ar dažām dzimumzīmēm, bet citam ķermenis ir kā nosēts ar tām. Ikdienā par dzimumzīmēm domājam maz, tās ir ķermeņa daļa. Ja vien tās nav ļoti redzamā vietā (uz sejas, kakla), kā dēļ tās ieraugām pie spoguļa, tad ikdienā vispār pat aizmirstam, ka mums tās ir. Līdz ar to aizmirstas arī tas, ka par dzimumzīmēm jādomā arī veselības kontekstā, jo ne vienmēr tās ir tik nevainīgas, kā mums gribētos domāt.

 

  • Kad un kā veidojas dzimumzīmes

 

Ar dzimumzīmēm nepiedzimst. Tomēr to daudzums un veids ir ģenētiski noteikts. Tās veidojas pakāpeniski dzīves laikā ultravioleto staru ietekmē. Protams, ka tas nenotiek vienā vai dažās dienās. Intensīvāku dzimumzīmju parādīšanos var novērot pēc vasaras, pēc aktīvākas sauļošanās, solārija apmeklējumiem. Izteiktāk dzimumzīmes var parādīties pubertātes laikā, grūtniecības un arī menopauzes laikā. Par to, ka dzīves laikā parādās jaunas mazas dzimumzīmes, nevajadzētu satraukties, tas ir normāls process. Tomēr dzimumzīmju izskatam, formai un stāvoklim vienmēr ir jāpievērš uzmanība, jo tām ir tendence kļūt ļaundabīgām.

 

  • Kāda dzimumzīme ir ļaundabīga

 

Par to, vai dzimumzīme ir ļaundabīga, var spriest tikai dermatologs, veicot dermatoskopiju un arī padziļinātas pārbaudes. Katra paša uzdevums ir pārbaudīt savas dzimumzīmes, arī ikdienā mājās tās ik pa laikam apskatīt un novērtot. Viena no pazīmēm, ka vērts doties pie dermatologa, ir tas, ka dzimumzīme neilgā laika periodā ir mainījusi savu izskatu — krāsu, formu, faktūru, izmēru. Ja dzimumzīme niez, sāp, uz tās radušies pūslīši vai ir kādas citas aizdomīgas pazīmes — noteikti jādodas pie dermatologa. It īpaši tad, ja šādas pārmaiņas tiek novērotas pēc ilgstošas sauļošanās vai saules radītiem apdegumiem.

Latvijā ir ļoti augsta izplatība ādas vēzim — melanomai. Ja to nekonstatē laikus, tad ārstēšana ir diezgan sarežģīta un ne vienmēr veiksmīga. Tāpēc ādas veidojumu un dzimumzīmju novērošana ir ļoti svarīga, lai rūpētos par savu kopējo veselību.

 

  • Kad un kur pārbaudīt savas dzimumzīmes

 

dzimumzimju-parbaudeDzimumzīmju pārbaude nav nekas sāpīgs un arī ilgs. To var izdarīt ikviens dermatologs. Sākotnēji ārsts apskata dzimumzīmes palielināmajā stikla, kas ļauj saskatīt pat vissīkākās detaļas un slāņus. Tādā veidā var secināt, vai dzimumzīmē ir kaut kas aizdomīgs. Ja tā ir, tad dermatologs nozīmē pacientam papildu pārbaudes. Var tikt ņemta biopsija, lai pārbaudītu audus. Tiek izmantota arī ultrasonogrāfija, kas ļauj ieskatīties ādas dziļākajos slāņos, nosakot, cik dziļi iespiedies veidojums un ar kādām metodēm to labāk likvidēt.

Laicīga aizdomīgu veidojumu un dzimumzīmju pārbaude patiešām var izglābt dzīvību.

 

  • Kā notiek dzimumzīmju noņemšana

 

Dzimumzīmes vajadzētu likvidēt ne tikai tad, kad jau ir pamanītas pāmaiņas un ir pazīmes, ka var būt ļaundabīgs veidojums, bet arī tad, ja dzimumzīme vienkārši ir traucējoša.

Un tā tiešām var būt. Ja dzimumzīme ir liela, varbūt uz āru izvirzīta, ja tā atrodas kādā vieta, kur tai ir nemitīga berze, kas var būt jostasvietā, zem krūštura malām, pie apkakles un citās vietās. Arī tad, ja dzimumzīme tiek traumēta un pakļauta nevēlamai ietekmei, parādās iekaisumu risks un varbūtība, ka tā pārveidojas. Tāpēc šādas dzimumzīmes var noņemt gan ķirurģiski, gan ar lāzeru.

Lāzermetode ir moderna un šobrīd pieprasīta, jo notiek ātra atveseļošanās un nepaliek pamanāmas rētas: http://eraesthetic.lv/pakalpojumi/dzimumzimju-nonemsana.

Piemēram, ja dzimumzīme ir uz sejas, kur tā ir nevēlama, to droši var noņemt arī tikai kosmētiskos nolūkos, lai uzlabotu savu izskatu un celtu pašapziņu. Dzimumzīme var būt gan rota, gan traucēklis, kas apdraud veselību, tāpēc katram vajadzētu doties pie dermatologa uz pārbaudi.