Kā dzīvot senioriem — vieniem, pie radiem vai pansionātā?

Vecu cilvēku sabiedrībā kļūst arvien vairāk. Sabiedrības novecošanās ir aktuāla tendence visā Eiropā, it īpaši attīstītajās valstīs, jo pieaug medicīnas kvalitāte un samazinās dzimstība. Tāpēc arī aktualizējas jautājumi par to, kā senioriem dzīves nogali pavadīt kvalitatīvi, droši un tā, kā viņi vēlas.

Jāsaka, ka vienas pareizās receptes droši vien nav, kur un kā labāk veciem cilvēkiem pavadīt dzīves nogali, jo to būtiski ietekmē seniora:

  • veselības stāvoklis;
  • spēja par sevi parūpēties;
  • ģimenes situācija;
  • finansiālās iespējas;
  • mājokļa stāvoklis un pielāgotība.

Seniors viens pats savā mājā. Nav retums, kad seniori vieni vai ar savu dzīvesbiedru dzīvo paši savā mājoklī un paši arī tiek galā ar savām ikdienas vajadzībām, neskatoties ne uz vecumu, ne veselības problēmām. Lai gan apkārtējie var domāt, ka radinieki jau nu gan varēja parūpēties par vecīšiem un paņemt pie sevis, bieži vien paši seniori ir spītīgi un ietiepīgi, jo vēlas palikt savā mājā, nevēlas būt bērniem un mazbērniem “uz kakla”. Ja vecais cilvēks tā vēlas, vēl ir gana spēcīgs un mundrs, nav arī kritisku veselības problēmu, kā arī ir iespēja regulāri viņu apciemot, palīdzēt, tad tas ir pieņemams variants, jo tiek respektēta cilvēka griba būt savā vidē un savas dienas vadīt pēc sev pieņemama dzīvesveida.

Seniors pārceļas pie bērniem vai mazbērniem. Visbiežāk tieši veselības jautājumu dēļ gados vecie cilvēki pārceļas uz dzīvi pie tuviniekiem, lai viņus varētu pieskatīt, sniegt ikdienas aprūpi. Arī manai vecmāmiņai pēc tam, kad bija veikta acu lāzeroperācija, vajadzēja atpūtu un palīdzību, tāpēc kādu laiku viņa dzīvoja pie mums. Acu lāzeroperācija uzlabja redzes kvalitāti, lai pēc tam viņa pati varētu labāk par sevi ikdienā parūpēties. Bet nopietnāku problēmu gadījumā, ja ir kustību traucējumi, hroniskas kaites, tad pārcelšanās pie tuviniekiem ir vislabākais variants, lai vienmēr kāds būtu līdzās. Jāsaka gan, ka tuviniekiem tas ne vienmēr ir viegli — ne fiziski, ne emocionāli. Vecu cilvēku kopšana ir smags darbs, bet to palīdz veikt mīlestība pret saviem sirmajiem tuviniekiem.

Seniors pansionātā. Tas nav tik briesmīgi un necilvēcīgi, kā daudzi varbūt domā. Labs pansionāts ir loģiska alternatīva tad, kad senioriem nav tuvinieku, kuri var parūpēties. Vai arī tuvinieku dzīves režīms, finansiālās un praktiskās iespējas nesakrīt ar to, kas konkrētajam senioram ikdienā ir nepieciešams. Tad labāk, ka ikdienas rūpes sniedz profesionāls personāls. Bet radinieki vienmēr var izveidot apciemošanas grafiku, lai sirmais tuvinieks nejustos vientuļš, par viņu atcerētos svētkos un brīvdienās, kad radiem ir laiks atnākt, nesteidzīgi parunāties, atnest cienastu un kādas nepieciešamās mantas.