Kā jūs jūtaties savā mājā?

sava māja

Sava māja — tas ir sapņa piepildījums jebkuram cilvēkam. Ir tik brīnišķīgi saņemt savas mājas atslēgas. Nav svarīgi, vai savu māju esat uzcēluši, vai arī nopirkuši no kāda, sajūta vienalga ir lieliska.

Bet pēc tam, kad beidzas pirmie prieki par to, ka iegūta savā īpašumā māja, sākas reālā ikdiena šajā mājā. Māja ir jāiekārto, varbūt kaut kas jāremontē, jāpārveido, jo galvenais mērķis ir panākt, ka šajā mājā jūtaties labi. Ko tad īsti nozīmē justies labi savā mājā? Kas ietekmē mūsu pašsajūtu ēkā? Par to tad arī nedaudz parunāsim.

Skaņa

Cilvēka komfortu mājā ietekmē viss, kas ietekmē viņa maņas, arī emocionālo un fizisko pašsajūtu. Sāksim ar skaņu. Kur atrodas jūsu māja? Vai tā ir ielas malā, kur ir intensīva satiksme, varbūt vilciens vai kaut kas cits, kas rada troksni? Tas var ievērojami pazemināt komforta līmeni, jo troksnis rada trauksmi, var traucēt naktsmieru. Tāpēc par šo faktoru noteikti ir jādomā, kad izvēlaties, kurā vietā būs jūsu māja. Nevajadzētu pārāk zemu novērtēt to, kā trokšņa līmenis ietekmēs jūsu ikdienas komfortu. It īpaši tad, ja ģimenē ir mazi bērni, kuriem ir svarīgs labs miegs.

Gaisma

Gaisma ļoti ietekmē to, cik pozitīvi un labi jūtamies. Ne velti ziemā vairāk jācīnās ar nogurumu un depresīvu noskaņojumu, bet vasarā tas viss kā ar roku atņemts. Tāpēc, ka vasarā ir daudz gaismas un saules. Vai gaismas jūsu mājā ir pietiekami daudz? Kurā pusē ir logi? Cik tie ir lieli? Vai saules gaismu neaizsedz lieli koki vai ēkas? Tie ir būtiski faktori, kas ietekmē dienas gaismas daudzumu jūsu mājoklī. Ja neko šajos faktoros nevar mainīt, tad jādomā, kā palielināt mākslīgā apgaismojuma daudzumu, kas nodrošinās labsajūtu. Arī interjera krāsu izvēli vajadzētu apsvērt šajā aspektā — gaišās un tumšās krāsas.

Energoefektivitāte

Vistiešāk cilvēka fizisko komfortu ietekmē aukstums un siltums. Telpās, lai tajās justos labi, jābūt komforta temperatūrai, kas ir no 18 līdz 22 grādiem pēc Celsija. Un te nu lielu lomu spēlē tas, kāda ir ēkas apkure, cik tā ir efektīva, kāda ir ēkas kopēja energoefektivitāte. Jo siltāks ir ēkā, jo labāk tajā jūtamies. Ja ir tādas iespējas pašiem izvēlēties apkures veidu un arī uzlabot ēkas energoefektivitāti, tad tas noteikti ir jādara, jo tādā veidā izdarīsiet sev lielu pakalpojumu, ilgtermiņā parūpējoties, ka telpās ir silti un omulīgi, ka ir samazinātas izmaksas par apkuri un elektrību.

Mikroklimats

Mikroklimatu mājā ietekmē gan apkures sistēma, gan ventilācija. Vajadzētu būt tā, ka telpas nav pārāk mitras vai pārāk sausas. Pārāk liels mitrums var radīt pelējumu un bojāt ēku. Gan pārāk mitrs, gan pārāk sauss gaiss var ietekmēt mājas iemītnieku veselību. Var būt problēmas ar ādas veselību, pat tik nopietnas, ka jāapmeklē dermatologs (eraesthetic.lv). Var rasties problēmas ar elpceļiem, kas ir diezgan izplatīts variants. Tomēr pilnībā problēmas var atrisināt tad, ja veic uzlabojumus ēkā — sakārto ventilāciju un citas problēmas.

Interjers

Ja iepriekš minētie faktori vairāk ietekmē tieši fizisko komfortu un labsajūtu, tad emocionālo pašsajūtu savā māja ietekmē interjera izvēle — krāsas, mēbeles, izkārtojums. Ja ievācaties mājā, kur kāds jau iepriekš dzīvojis, bet esošais interjera risinājums īsti neliek justies omulīgi un ērti, tad nekavējieties un pārveidojiet to pēc saviem ieskatiem.

Jo ērtāk un harmoniskāk jutīsieties savā mājā, jo labāks ikdienā būs noskaņojums, jo labprātāk pēc garas dienas dosieties mājās. Šāda māja patiešām būs patvērums un vieta, kur atgūt spēkus un enerģiju. Un kā jūs jūtaties savā māja?