Kā rīkoties, ja ir problemātiska āda

problemātiska ada

Ādas veselības problēmas ir samērā izplatītas, ar tām saskaras cilvēki dažādā vecumā – no zīdaiņiem līdz senioriem. Problēmas mēdz būt vieglākas, nopietnākas un pat pavisam smagas. Jāsaprot, ka ādas veselība vienmēr būs komplekss jautājums, jo tas ir orgāns, kurš reaģē gan uz to, kas notiek organisma iekšienē, gan uz to, kas notiek ārpus ķermeņa, apkārtējās vides faktoriem.

Ādas problēmas nevajag ignorēt un atstāt pašplūsmā

Daudziem, kuri saskaras ar mazākām vai lielākām ādas problēmām, ir tendence tās ignorēt, izvēlēties nomaskēt, nevis meklēt cēloņus un tos novērst. Jā, pumpas vai izsitumus var aizsmērēt ar kādu krēmu vai pūderi, bet tas situāciju var padarīt tikai sliktāku. Tāpēc pirmais solis ceļā uz ādas problēmu novēršanu būtu situācijas apzināšanās un vēlme to risināt. Lai gan jāsaka, ka tas ne vienmēr ir viegls ceļš, tas var prasīt daudz laika, dažādu metožu izmēgināšanu, kā arī nav garantijas, ka pilnībā izdodas atbrīvoties no ādas veselības problēmām.

Jāmeklē ādas problēmu cēloņi

Domājot par iespējamajiem ādas problēmu cēloņiem, visbiežāk tie ir kompleksi – tie ir vairāki faktori, kas ietekmē situāciju. Tāpēc ir svarīgi šķetināt šo problēmu un atrast tos elementus, kurus pamainot vai izslēdzot no savas dzīves, var panākt ādas veselības uzlabošanos. Te gan nav runa par dažādām hroniskām ādas slimībām, kuras var būt ģenētiski noteiktas. Tur nepieciešama cita veida ārstēšana un pieeja, kas jāmeklē kopā ar ārstu.

  • Alerģijas. Dažādas aleģrijas ir viens no izplatītiem faktoriem, kāpēc rodas izsitumi, nieze, sausi vai mitrojoši pleķi. Lai uzzinātu, vai pie vairas nav kāda alerģija, jāveic alerģiju testi.
  • Uzturs. Alerģiska reakcija vai nepanesība var būt arī uz pārtikas produktiem. To klātbūtne uzturā var pasliktināt pašsajūtu un ādas stāvokli. Tāpat samērā daudziem cilvēkiem ādas stāvokli būtiski pasliktina cukura un balto miltu pārmērīgs patēriņš, kā ietekmē āda kļūst taukaināka, rodas pūtītes, īpaši cieš sejas āda.
  • Dzīvesveids. Lai āda justos labi, tai vajadzīgs pietiekams ūdens daudzums, regulārs miegs, labi vēdinātas telpas, atrašanās svaigā gaisā, piemērota kopšana, mitrināšana. Vai jūs to visu nodrošināt savi ādai? Ja kaut kas no tā iztrūkst, varbūt pozitīvas izmaiņas dzīvesveidā arī var sniegt uzlabojumus ādas stāvoklim.
  • Stress. Mūsdienās tas ir faktors, kas var negatīvi ietekmēt dažādus veselības aspektus, tajā skaitā arī ādu. Stresa ietekmē var attīstīties nieze vai citi nepatīkami simptomi.

Jākonsultējas ar ārstiem

Lai aizraktos līdz ādas problēmu saknei, visbiežāk tomēr nepieciešams speciālistu padoms un vadība. Jāapmeklē dermatologs, alergologs, jāpārbauda hromonālais fons ķermenī. Ja problēmas nāk “no iekšpuses”, tad ārsti palīdzēs atrast cēloni, ieteiks labāko risinājumu.

Dermatologs arī konsultēs par piemērotāko ādas kopšanu tieši jums, lai uzlabotu gan ādas stāvokli, gan pašsajūtu kopumā, jo skaidrs, ka ādas problēmas nes sev līdzi arī  būtisku diskomfortu, kas var ietekmēt dzīves kvalitāti. Īpaši tas attiecas uz maziem bērniem, kuri cieš no dermatīta, niezes. Tad noteikti jāvēršas pie ārsta un jāmeklē veidi, kā uzlabot bērniņa labsajūtu.