Māka krāt ir būtiska, lai tiktu pie sava īpašuma

nekustamais īpašums

Faktu, ka Latvijā iedzīvotājiem ir vājas prasmes iekrājumu veidošanā, nevar noliegt. Tikai nelielai daļai ir iekrājumi nebaltām dienām. Iemesli, kāpēc to nedara pārēji, ir dažādi, tomēr vieni no būtiskākajiem — zems ienākumu līmenis un arī vājas prasmes sava budžeta pārvaldība.

Tomēr prasme disciplinēt sevi un iekrāt kādu noteiktu naudas summu ir ļoti noderīga ne tikai savai finansiālajai drošībai, bet arī tad, ja vēlaties tuvākajā nākotnē iegādāties nekustamo īpašumu, izmantojot hipotekāro kredītu.

Pirmā iemaksa — no savas kabatas

Vairumā gadījumu hipotekārā kredīta izsniedzējs vēlas, lai klients pirmo iemaksu par īpašumu veiktu pats. Tā var būt apjomā līdz 25% no nekustamā īpašuma tirgus vērtības. Ja iekļaujas noteiktos kritērijos, tad var izmantot valsts atbalsta programmu ALTUM, lai samazinātu pirmās iemaksas apjomu. Tomēr, skatoties to, kādas ir īpašumu cenas, arī 10 vai 15% jau ir gana liela summa. Labi, ja ir kāds mazāks īpašums vai mantojums, citi avoti, no kuriem šādu summu iegūt, bet tomēr vairumā gadījumu tas tā nav. Un tad vienīgais ceļš ir mērķtiecība un pacietība, jo vajadzīgā naudas summa ir jāiekrāj. Tam var paiet ilgāks laiks — viens vai daži gadi. Atkarībā no tā, kāda summa nepieciešama.

Krāt — viegli vai grūti?

Tomēr šis laiks ir ļoti vērtīgs, jo tas disciplinē un ļauj attīstīt savu finanšu pratību, arī mērķtiecību. Un tas ir būtiski arī aizdevējam. Ja redz, ka klients ir bijis gana motivēts un disciplinēts, lai ilgākā laika posmā veidotu iekrājumu konkrētam mērķim, tad tas liecina, ka ar tādu pašu atbildību arī klients izturēsies pret noslēgtajām finansiālajām saistībām.

Prasme krāt ir atkarīga no dažādiem faktoriem. To ietekmē gan raksturs, gan izglītība, gan audzināšana, dzīvē gūtā pieredze. Tomēr tā ir lieta, ko var attīstīt un uzlabot. Māka sevi disciplinēt, ir noderīga dažādās jomās. Finansēs it īpaši. Ja darbā ir saņemta prēmija vai bijuši citi papildu ienākumi, tad var tos gan iztērēt niekos, vai arī naudu ieskaitīt krājkontā, savam mērķim tuvojoties ātrāk. Bet kārdinājumu ikdienā ir daudz. Paradums dzīvot pāri saviem līdzekļiem, ir izplatīts. Reklāma internetā atkal vilina nopirkt ko skaistu, palutināt sevi. Piemēram, jaunas rotaslietas no Jahonts.com — katra sieviete taču to ir pelnījusi! Bet varbūt labāk naudu novirzīt ilgtermiņa mērķim un savai finansiālajai drošībai?