Nekustamā īpašuma nodoklis – kas mums būtu jāzina

māja

Pēdējā laikā apkārt virmo ažiotāžas par nekustamā īpašuma nodokli. Kas tas īsti ir un kā tas ietekmē mūs? Papētīsim, ko saka likums un ko domā nekustamo īpašumu īpašnieki.

Likums par nodokli

“Ar nekustamā īpašuma nodokli apliek ķermeniskas lietas, kuras atrodas Latvijas Republikas teritorijā un kuras nevar pārvietot no vienas vietas uz otru, tās ārēji nebojājot, — zemi, ēkas, tai skaitā kadastra informācijas sistēmā reģistrētas, bet ekspluatācijā nenodotas ēkas, un inženierbūves” – tā runā likums par to, kas tad ir tas, kas apliekams ar nekustamā īpašuma nodokli. Jāsaka atklāti, šāds skaidrojums ir diezgan nesaprotams. Pirmkārt – kas īsti ir ķermeniskas lietas un kā šāds apzīmējums attiecas uz nekustamo īpašumu?

Toties, kad runa ir par to, kas nav apliekams ar nodokli, tad viss ir pavisam skaidrs. Ar nekustamā īpašuma nodokli neapliek pašvaldībai piederošus īpašumus, koplietošanas ceļus, dzelzceļus, žogus un tamlīdzīgus īpašumus. Šeit vairs nekādas runas par ķermeniskām lietām.

Pēc nekustamā īpašuma nodokļa likuma – nodokļa maksātājs ir jebkura persona, kurai pieder nekustamais īpašums.

Latvijā vislielākais NĪ nodoklis

Nekustamā īpašuma nodoklis aug kā sēne pēc lietus un šim pieaugumam neredz ne gala ne malas. Salīdzinot visas trīs Baltijas valstis, Latvijā ir pats augstākais nekustamā īpašuma nodoklis. Latvijā tiek piemērota 1,5%  likme zemei, tas jau ir salīdzinoši ļoti daudz. Dzīvokļiem un mājām nodokļa likme atšķiras atkarībā no tā, kāda ir konkrētā īpašuma vērtība. Attiecīgi – jo dārgāks īpašums, jo lielāks nodoklis. Un nevienam neinteresē, ka vecmāmiņai jau no laika gala pieder būdiņa Jūrmalā – vērtība ir liela dēļ unikālās vietas, nodoklis būs nesamaksājami liels!

Latvijā nekustamā īpašuma nodokli ietekmē kadastrālā vērtība, kas arvien vairāk tuvinās tirgus vērtībai. Tirgus vērtības starpība starp lētākajiem un dārgākajiem īpašumiem Latvijā, rēķinot uz vienu kvadrātmetru zemes, ir 1500 reizes. Par identiska lieluma īpašumiem dažādās Latvijas vietās nekustamā īpašuma nodoklis var atšķirties simtiem reižu – tā vēsta Latvijas ziņu portāli.

Strādāsim trīs darbos, lai samaksātu par dzīvi

darbs“Manai vecmāmiņai pieder neliela mājiņa Jūrmalā. Viņa tur dzīvo viena jau 12 gadus, kopš nomira vectēvs. Es strādāju lāzerepilācijas salonā Rīgas centrā. Lāzerepilācija ir mana nodarbošanās, kopš pabeidzu apmācības. Ar lāzerepilāciju nesanāk nopelnīt daudz, tomēr pietiekoši, lai palīdzētu vecmāmiņai samaksāt nodokļus un rēķinus. Sniedzu lāzerepilācijas pakalpojumus vietējām klientēm tepat Jūrmalā. Viņas ir maksātspējīgas, velkam kaut kā kopā galus. Vecmāmiņai lūzt sirds, viņa nav spējīga viena tika galā ar milzīgo NĪ nodokli…” Tā stāsta Santa, kura izjūt smago nodokļa nastu un mēģina palīdzēt savai vecmāmiņai.

“Es vairs nespēju samaksāt visus maksājumus. Dzīvoju Mežaparkā jau 56 gadus. It kā elitāra vieta, varētu par labu naudu pārdot te visu. Bet kur es tad palikšu? Tagad, lai dzīvotu savās mājās, man jādzīvo praktiski badā…” Tā stāsta Imants, kurš nevar iedomāties savu dzīvi pansionātā, ja pārdotu savu dzimtas māju Mežaparkā.

Ko mēs varam darīt

Atbilde ir vienkārša – īsti neko. Mēs varam vien gaidīt pārmaiņas. Cerēt, ka kādam tur augstākos varas krēslos paliks žēl to cilvēku, kas no savām mājām gatavi mesties uz ielas. Vecie ļaudis nespēs apmaksāt milzīgos nodokļus, paliks parādniekos, viņiem jau tagad tiek draudēts ar īpašumu atņemšanu un izlikšanu. Un kam dēļ tas viss? Laikam kāds kāro pēc īpašumiem, kurus būtu izdevīgi iegūt izliekot kādu večuku…