Vai varam atļauties hipotekāro kredītu?

mājokļa-kredīts

Vai mēs varam atļauties hipotekāro kredītu? Tas ir jautājums, ko sev uzdod daudzas jaunās ģimenes, kuras šobrīd savu dzīvesvietu īrē, bet ļoti vēlas iegūt savu mājokli. Arī mēs esam tāda ģimene. Bērni jau tūlīt sāks skolas gaitas, bet joprojām dzīvojam īrēta dzīvoklī. Ir tāda sajūta, ka esam iestrēguši kādā dzīves posmā, no kura laiks virzīties tālāk, laiks tikt pie sava mājokļa. Tomēr, papētot gan mājokļu cenas, gan kreditēšanas apstākļus, skaidrs, ka tas nav viegls uzdevums. Tāpēc ir pamatotas bažas, vai mēs vispār varam atļauties hipotekāro kredītu.

Vispirms prioritātes: bērni un veselība

Ikdienā jau vienmēr vispirms domājam par savām prioritātēm, sekojam līdzi, lai bērni ar visu būtu nodrošināti, kā arī rūpējamies, lai ģimenē visiem būtu laba veselība. Jo tikai tā varam būt spēcīgi, strādāt, pelnīt un virzīties uz labāku dzīvi.

Nesen nācās šķirties no diezgan lielas naudas summas, jo vīram bija vajadzīga zobu implantācija, viņš cieta negadījumā, kas lika zaudēt trīs zobus. Un skaidrs, ka zobu implantācija nav lēts prieks. Zobu implantu cenas klīnikās izmaksā daudzus simtus eiro. Tādiem gadījumiem mēs veidojam iekrājumus, lai ārkārtas situācijās neciestu veselība un arī visas neplānotās vajadzības varētu apmaksāt. Jau esam pieraduši veidot iekrājumus. Tas liek būt cerīgiem, ka varam tik arī galā ar tādu izaicinājumu kā hipotekārais kredīts.

Cik esam stabili savās finansēs?

Tomēr… Tās ir lielas finansiālās saistības ilgam laikam. Tāpēc saprotam, ka nevar pārsteigties ar šādu lēmumu. Pašiem paziņu lokā ir ģimenes, kas hipotekārā kredīta dēļ ir nokļuvušas neapskaužamā situācijā — zaudēts mājoklis, uzsākts maksātnespējas process. Tāpēc esam ar reālistisku skatu šajā situācijā, jo tomēr ir jādomā par finansiālo un profesionālo stabilitāti ilgtermiņā.

Jau ilgāku laiku analizējam savu finansiālo situāciju, uzskaitām ienākumus un izdevumus, rūpīgi plānojam pirkumus, lai saprastu, kādi ir mūsu paradumi, vai ir kādas pozīcijas, kurās vajadzētu veikt korekcijas, meklējot iespēju vēl uzlabot savu finansiālo situāciju.

Vai esam pievilcīgi klienti bankām?

Protams, ka viena lieta ir tas, kā mēs sevi redzam kā potenciālos hipotekārā kredīta ņēmējus, bet otra lieta — kā uz mums skatās bankas. Un te jau viss nav tik vienkārši. Bankas joprojām ir ļoti stingrā pozīcijā pret hipotekāro kredītu ņēmējiem, kas kļuva aktuāli pēc ekonomiskās krīzes. Tagad latiņa, lai kvalificētos kredītam, ir uzlikta ļoti augstu. Tas nozīmē, ka uz vienu cilvēku ģimenē jābūt diezgan lieliem ienākumiem. Un katrai bankai ir savi kritēriji, ko viņi izvirza saviem potenciālajiem klientiem.

Mēs vēl neesam gājuši uz bankām par to runāt, bet zinām, ka tas brīdis ir tuvu. Jāsāk iegūt reālu informāciju un izvērtēt savas pozīcijas, izredzes vispār saņemt hipotekāro kredītu. Ja šobrīd parametriem neatbilstam, tad būs noderīgi zināt, kādās pozīcijās mums ir jāveic uzlabojumi, lai tomēr saņemtu šādu pakalpojumu. Jo domu par savu mājokli neesam atmetuši, gribam šo sapni īstenot, tikai iet uz to saprātīgi, lai mazinātu visus riskus.